Pont Du Gard

17. června 2014 v 21:02 | Terry
V tomto díle se snoubí elegance s funkčností, během výstavby tohoto vodovodu se z něj stalo umělecké dílo. Tento vodovod postavili Římané přes řeku Gard, aby zásoboval město Nîmes, ležící v jižní Francii, čerstvou vodou. Jeho výška činí úctyhodných 49 metrů a délkou dosahuje 275 metrů, původně byl součástí systému vodovodních mostů, který se prostíral na 48 kilometrech, mezi Nîmes a pramenem Eure v blízkosti Uzés.

Pont Du Gard by měl pocházet z doby, kdy vládl římský vojevůdce a prokonzul Agrippa, přítel a zeť císaře Augusta, tedy z období roku 19. př. Kristem. Někteří archeologové toto zařazení však popírají, stavba takových technických kvylit by podle nich měla patřit do pozdější éry.

Nîmes a jeho rozvoj bylo silně ovlivněno místní kulturou boha vodstva, kterému byly přikládány léčivé síly. Podle tohoto boha zvaného Nemausus, město také získalo své jméno. Původní rozloha města za dob Římanů činila 202 hektarů a obývalo jej až 50 000 obyvatel. Podle výpočtů, které archeologové provedly, byl akvadukt schopen každého obyvatele města zásobit neuvěřitelnými 400 litry vody denně.

Pont Du Gard je tvořen třemi řadami arkád, která jsou umístěna nad sebou. Dolní řada je tvořena šesti arkádami, v řadě nad ní se jich nachází jedenáct a horní řadu, které se nachází přímo pod kanále tvoří rovných pětatřicet arkád. Kamenné bloky neprošli žádnou úpravou a bez opracování byly rovnou umisťovány na sebe, výčnělky, které na nich zůstaly byly použity pro upevnění dřevěného lešení. Proto možná působí stavba dojmem, jakoby nebyla zcela dokončena. Voda v této oblasti je velice bohatá na minerály, proto bylo čas od času nutné odstranit usazeniny, které se díky tomu v kanále nahromadily, k tomu nejspíš také velmi dobře posloužily vyčnívající kusy kamenů, které byly na stavbě ponechány.

Samotný akvadukt má spád 1:3000, celkový spád mezi městem a pramenem obnáší 17 metrů. Statici ke svému velkému překvapení zjistili, že most nese pouze jedna ze šesti spodních arkád, neklene se tak přes řeku v devadesátistupňovém úhlu, jak se předpokládalo, ale je mírně zakřiven proti toku vody.

Voda která nakonec dospěla ke svému cíli, tedy k Nîmes, vtékala do okrouhlé nádrže zvané castellum divisorium, jejíž průměr byl asi 6 metrů. Nádrž si stále můžete ve městě prohlédnout, zachovala se v poměrně dobrém stavu. Z této nádrže pak byla voda dále rozváděna pěti zdvojenými potrubími. Ve dně nádrže se nachází tři otvory, archeologové soudí, že nejspíš sloužili k vypouštění usazenin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 RobertOrene RobertOrene | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 16:32 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-pour-homme/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-pour-homme/</a>

2 ShaylaXzjjs ShaylaXzjjs | E-mail | 11. října 2018 v 15:39 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.