Klášter Meteora

19. června 2014 v 8:35 | Terry
Název Meteora znamená "vznášející se ve vzduchu" a kláštery Meteora se opravdu téměř dotýkají nebes. Na nepřístupných a strmých skalách, jejichž vrcholy se nachází ve výšce okolo 300 metrů na okraji pohoří Pindos v Thesálii, z jejich vrcholků můžete snadno přehlédnout velkou část středního Řecka, údolí Pencios, které se nachází přímo pod horami nevyjímaje. Pokud jste chtěli dříve klášter navštívit, museli jste šplhat po nebezpečných žebřících, upevněných na skále, mnohdy dlouhých i více než 30 metrů, až do roku 1920 neexistovala jiná cesta, jak se na skalní vrcholy dostat. Pokud hrozilo jakékoli nebezpečí bylo možné tyto žebříky vytáhnout a klášter se tak zcela odřízl od okolního světa. Druhou možností, jak zdolat nezměrnou výšku skalních stěn bylo cosi jako primitivní výtah, návštěvníci byli vytahování na lanech v houpajících se sítích.

Sítě i v současnosti slouží k dopravě nezbytností, ale po první světové válce a poté od šedesátých let se klášter stal turistickou atrakcí, proto k němu byla zbudována nová silnice, která vede z Kalambaky. Dnes je klášter přístupný po schodech, jež byly vytesány do skalních stěn a mostech, jež vedou přes propasti, jejichž hlubiny často vyvolávají závratě. Díky turistickému ruchu však mnoho tamních mnichů klášter opustilo, aby si zachovalo své odloučení od okolního světa. Dnes je komplex spíše muzeem nežli klášterem.

Už od 12. století žili v jeskyních v pohoří Pindos asketi, jež uctívali Boha v ústraní. Avšak zakladatel hlavního kláštera Magalo Meteoron se zde usídlil až kolem roku 1360. Podle legendy Mnicha sv. Anthanasia z hory Athos, vynesl na skalní vrcholky orel nebo dokonce sám anděl. O třicet nebo čtyřicet let později stavbu kláštera dokončil jeho žák , syn srbského krále, Joasaph.

Poté, co si v patnáctém a šestnáctém století oblast Thesália podmanili Turci, vzniklo přes třicet dalších řádových společenství. Během následujících století se však mnoho společenství rozpadlo. V 19. století pak vzbudily kláštery pozornost prvních zvědavců a od té doby přitahovaly stále větší množství návštěvníků.

Zdejší kláštery jsou zbudovány převážně z kamene, zdobí je červené cihlové střechy a galerie, které skýtají dech beroucí pohled do hlubokých propastí. Do skal byly vytesány cisterny, pro zachycování dešťové vody. V roce 1960 byl refektář v Agios Varlaam zrestaurován a proměněn na muzeum. Jak v tomto klášteře, tak i v Metereon si návštěvníci mohou prohlédnout kostely zdobené freskami, jež znázorňují scény z pekla a utrpení mučedníků. V klášteře Agios Nikolaos, který je již opuštěn, se nacházejí fresky pocházející ze šestnáctého století od umělce Theophanise z Kréty.

Většina zdejších klášterů byla určena výhradně pro muže, výjimku tvoří například Agios Stephanos, klášter pro jeptišky, který je dostupný pouze po jediném mostě, který se klene nad závratnou propastí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Diakletos Diakletos | Web | 22. července 2014 v 0:23 | Reagovat

Jako z pohádky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.