Velká medvědice – Velký vůz

27. května 2014 v 12:32 | Terry

Velká medvědice - Velký vůz
(Ursa maior, Uma.)

Jde o jedno z nejznámějších souhvězdí, je také nejsnáze rozpoznatelné na noční obloze. Tvoří je sedm jasných hvězd a můžeme jej vidět během celého roku. Díky tomuto souhvězdí můžeme snadno rozpoznat sever. Čtyřikrát prodloužená spojnice mezi dvěma jeho nejjasnějšími hvězdami zvanými Merak a Dubhe (zadní kola vozu) totiž ukazují k severu - k Polárce, která je na konci oje Malého vozu. Ne ve všech zemích je souhvězdí vykládáno jaké vůz, například v Americe jej vidí jako naběračku (Big Dipper) a Angličané jej naopak pokládají za pluh.
Po výbuchu raketoplánu Challenger, kde zemřelo sedm astronautů , začali kombinézy astronautů zdobit nášivky právě s tímto souhvězdím, které symbolizují oněch sedm astronautů, jež zahynuli.
Velká medvědice je rozšířené souhvězdí Velkého vozu (jeho oj tvoří ocas medvědice) a současně třetí největší souhvězdí na obloze.

***

Legenda

Pověst praví, že jde o proměněná lesní víla a lovkyně Kallistó, společnice bohyně Artemis. Do níž se zamiloval Zeus, jeho žárlivá manželka Héra ji však proměnila v medvědici. Syn Dia a Kallistó jménem Arkas, na svou matku v podobě medvědice narazil v lese a začal ji pronásledovat. Aby nic netušící syn svou matku nezabil, proměnil jej Zeus v malého medvěda a oba pak vyzvedl na oblohu.
Podle jiné verze Kallistó v podobě medvědice zastřelila sama Artemis a poté ji, jako omluvu, sama vyzdvihla na nebesa.
Inuité spatřují v souhvězdí soba karibu. Kromě Peršanů, Babyloňanů, Féničanů a Řeků, spatřovali v souhvězdí medvěda také severoameričtí indiáni
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.