Nan Madol

29. května 2014 v 12:12 | Terry
Na jednom z mnoha Mikronéských ostrovů, které se nacházejí v Tichém oceánu mezi obratníkem Raka a Rovníkem, nazvaném Ponape se nachází neobyčejné sídliště zvané Nan Madol.

Jde o komplex 92 malých umělých ostrovů, jež jsou propojeny sítí kanálů, proto se mu také přezdívá Benátky Tichého oceánu. Nan Madol pravděpodobně vznikl někdy mezi lety 1285 a 1485, postavila jej panovnická dynastie Sau Deleurs. Její vládci začali zakládat tyto ostrovy a stavět na nich budovy. Jako stavební materiál užili černý čedič, který se na ostrově vyskytuje v hojné míře.

Stavitelé Nana Madolu byli schopni dopravovat ohromné kamenné bloky v celku. I jejich zpracování bylo velmi obratné. Kolem založených ostrovů byly na sebe vrstveny čedičové sloupy, které kolem ostrovů vytvářely zdi. Za těmito zdmi se pak nacházely budovy postavené též z čedičových sloupů. Vědci se podle náznaků domnívají, že komplex měl náboženský účel. Panuje také domněnka, že náboženství hrálo v tomto společenství velmi významnou roli. Byli identifikováno mnoho chrámů, hrobů i veřejných budov, avšak nic nehovoří pro to, že by tento komplex byl také obýván.

Původní obyvatelé zde uctívali boha hromu, což není žádným překvapením vzhledem k četnosti dešťů v této oblasti, dále zde byla v posvátných jezerech chována různá mořská zvířata. Při jed.nom z obřadů zde byl uctíván úhoř, vypráví se, že byl krmen vařeným želvím masem.

V komplexu se nachází čtyři velmi dobře zachovalá velká mauzolea. Jiné budovy jsou naopak natolik zchátralé, že se nedá určit ani jejich původní výška. Vědci se domnívají, že výstavba komplexu Nan Madol nejspíš trvala až 200 let. Těžké čedičové sloupy byly dopravovány až z opačné strany ostrova, je možné, že k jejich dopravě posloužila voda. Na ostrově se nenachází žádna ruda, proto je jisté, že kameny nemohly být opracovány žádnými kovovými nástroji.

Není známo, co se přesně se stalo, ale dynastie Sau Deleur byly kdysi zapuzena. Podle pověsti byl u jejího zapuzení přítomen samotný bůh hromu. Existuje také teorie, že komplex dobily obyvatelé nedalekého ostrova Kosrae. Evropští a Američtí průzkumníci, kteří tento ostrov v 19. století prozkoumávali, nalezli komplex Nan Madol opuštěný. Dnes není nijak obtížné vyrazit se člunem a prohlédnout si jak budovy, tak kanály, které je obklopují. Někteří z domorodců, kteří obývají ostrov Ponape se však stále domnívají, že na místě Nan Madol sídlí duchové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.