Malý medvěd – Malý vůz

29. března 2014 v 10:49 | Terry

Malý medvěd - Malý vůz
(Ursa minor, Umi.)

Féničané, kteří byli vynikajícími mořeplavci využívali tohoto souhvězdí k určení severu, to vyplývá ze zápisků starořeckého astronoma Thálese. Téhdy však světový sever ležel v blízkosti bety Ursae minoris, hvězdy Kochab. Nejjasnější hvězdou v tomto souhvězdí je alfa Uraze minoris - Polárka nebo-li Severka. Ta se v současnosti nachází téměř přesně nad severním zemským pólem. Polárku a spolu s ní i Malý vůz najdeme prodloužíme-li pětkrát spojnici hvězd v zádí kola Velkého vozu (jde o hvězdy Dubhe a Merak).

Legenda

" Malý medvěd je prý proměněný Arks, syn lesní víly a lovkyně Kallistó a boha Dia. Zeus proměnil jeho matku v medvědici, aby ji uchránil před hněvem své manželky Héry. (Velká medvědice - Velký vůz). Jejich sin pak také dostal podobu medvědy, aby při lovu náhodně svou matku nezabil a mohl se s ní naopak setkat na nebesích. Uražená Héra si alespoň u boha moří Poseidona vymohla, že matka a syn nikdy nedojdou odpočinku ve vlnách oceánu. Proto tato souhvězdí nikdy nezapadají.
Podle jiné legendy, oba medvědy umístil na oblohu Zeus, aby o něj pečovali a strážili jej, když se musel jako dítě skrývat před svým otcem Chronosem, který jej chtěl zahubit."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.