Září 2013

Rusko - Záhada jménem Anastázie

30. září 2013 v 9:53 | Terry

Přežila dcera Mikuláše II. Jekatěrinburský masakr?

V roce 1984 se v tisku objevila zpráva o smrti jisté Američanky, Anny Andersenové. Zemřela a zanechala po sobě tajemství, jež znepokojovalo historiky již od roku 1920. Byla či nebyla velkovévodkyní Anastázií, dcerou ruského cara Mikuláše II., která jako jediná přežila masakr v Jekatěrinburg?

V únoru roku 1917 byl car Mikuláš spolu s rodinou pod dohledem v domácím vězení v rezidenci Carské Selo. Po převezení do Tobolska a později v samotném Jekatěrinburgu se jejich životní podmínky postupně zhoršovaly. Nakonec byly podle oficiální verze v noci ze 16. na 17. února 1918 popraveni. Car, carevna, jejich pět dětí, doktor Botkám a tři sluhové byli dvě hodiny po půlnoci zastřeleni. Jejich těla odvezli do nedalekého lesa, rozřezali je, polili kyselinou a benzinem a zapálili je. To co z nich zůstalo následně hodili do vody v zatopené jámě.Anastázie Nikolajevna Romanova

Tato oficiální verze, kterou předložil vyšetřovatel Sokolov, však obsahuje jisté nepřesnosti. Na základě některých svědectví lze vytvořit i jiné hypotézy. Nejvěrohodnější z nich tvrdí, že car a jeho syn byli zastřelení, zatímco carevnu a její čtyři dcery odvezli do Pernu. To byl názor bělogvardějceMalinovského, který vedl vyšetřování týden po popravě, kdy Jekatěrinburg dobili bílí. Ve své správě uvedl, že bylo zastřeleno několik osob, jež měli simulovat vyvraždění carské rodiny. První soudce, který případ posuzoval došel ke stejnému názoru, a tak mu případ odebrali a dostal jej na starosti Sokolov, který vypracoval jeho oficiální verzi.

Šéf bielogvardějské kontra špionáže Krista vedl paralelně vlastní vyšetřování. Podařilo se mu najít v Pernu stopy po pobytu carevny a jejích dcer, které tu byly v srpnu a září 1918. několik svědků dosvědčilo, že tou dobou Anastázie utekla. Chytili ji a lékař, který ji ošetřoval o tom zanechal svědectví. Znovu se Anastázii podařilo utéct 17. září. Jistá pernská učitelka prohlásila: "na konci září odcestovala carevna a její 3 dcery vlakem." Její svědectví obsahovalo přesné indicie, konfrontované s výpověďmi jejích současníků: v té době už tam Anastázie nebyla.